U eri u kojoj računari imaju presudnu ulogu u svakoj vrsti poslovanja, problem sigurnog skladištenja i deljenja podataka postaje veoma izražen. Skladištenje podataka na lokalnim računarima je nesigurno i prevaziđeno, pa je rešenje za pohranjivanje podataka na mrežnim uređajima postalo standard za velike kao i manje kompanije, a sve češće i za zahtevnije kućne korisnike.
NAS uređaji su postali veoma popularni u poslednje tri godine kao veoma pogodno rešenje za skladištenje i deljenje podataka na mreži.
NAS uređaji donose mnoge pododnosti u odnosu na konvencionalna rešenja poput fajl servera, a osnovne prednosti su brži pristup podacima, jednostavnije administriranje i jednostavno konfigurisanje. Samim tim, umanjeni su i troškovi skladištenja i održavanja.
NAS sistemi su mrežni uređaji koji u sebi sadrže jedan ili više hard diskova, najčešće aranžirane u logičke redundantne kontejnere za skladištenje podataka (RAID). NAS uređaji preuzimaju ulogu i odgovornost skladištenja i deljenja podataka od ostalih servera u mreži i na taj način rasterećuju druge servere od vršenja zahtevnih operacija. Oni obezbeđuju pristup podacima kroz mrežu najčešće koristeći mrežne protokole za deljenje podataka kao što su NFS, SMB/CIFS ili AFP.
Implementacija namenski dizajniranih NAS sistema za velike poslovne korisnike, kao i rešenja za manje firme ili zahtevne kućne korisnike su oblast kojom se sa uspehom bavimo duži niz godina. Izrađujemo namenske NAS sisteme i vršimo implementaciju fabričkih NAS uređaja, zavisno od potreba naših korisnika. U izradi namenskih NAS sistema za upotrebu u većim poslovnim sistemima, koristimo servere renomiranih proizvođača: hp, Dell, Fujitsu, IBM.